Kolumner i Writer är ett litet kapitel för sig. Jag har skrivit om några olika sätt att använda kolumner här och här.
Häromdagen skulle jag formatera en färdig text till två kolumner. Dessutom ville jag balansera kolumnerna på sista sidan så att de blir lika långa.
Det var faktiskt inte lätt att hitta hur man gör detta. Det går inte under Sidformatmallar eftersom det inte finns något alternativ för att balansera kolumner.
Detta är märkligt eftersom Writer har dille på att allt ska göras med formatmallar.
Om man väljer Format -> Kolumner finns inte heller där något alternativ för att balansera kolumner, om man inte…
Markerar en del av texten först. Då hittar man plötsligt alternativet: Fördela innehållet jämnt över alla kolumner, som är samma sak som att balansera dem.
För att det ska fungera med en färdig text måste man markera all text, CTRL+A, och sedan göra inställningarna under Format -> kolumner.
Nu blir texten snyggt balanserad på sista sidan.
Om man inte väljer all text hamnar bara markeringen i kolumner.
En stor del av lösningen hittade jag på Solveig Hauglands blogg. I samma inlägg diskuterar hon om andra specialfall med kolumner.
Ibland undrar man hur man tänkt då man designade OOo… I detta fall kan åtminstone inte jag se någon logik. Funktionen borde finnas under sidformatmallen.
Förmodligen vill man hålla användarna alerta så att de skriver bättre!